A triggerpont pontosabb elnevezése a myofascialis trigger pont, mely létrejöhet bármely izomban és/vagy a fasciában is. Ez a kis csomócska sok fájdalom forrása lehet. Csökken az izom lehetséges maximális erőkifejtése, a mozgást fájdalom kíséri, csökken az ízület mozgástartománya, sérül az izom-koordináció, csökken az edzés hatásfoka, az izomzat könnyebben sérül.
A triggerpont terápia során konkrétan a feszes, fájdalmas izmot kezeljük, a fájdalmas csomót oldjuk és az izom normál tónusát állítjuk helyre. Ehhez speciális nyújtásokat, nyomást és egyéb manuális fogásokat alkalmazunk.
A „trigger” szó ravaszt, kioldó gombot jelent. A terápia lényege is ebben rejlik. Ezeket a „kioldó gombokat” megtalálva az izomban reflexes úton egy ellazulást érünk el. Az ellazulást követően tudjuk az izomzatot megfelelően megnyújtani. Ezt pontosan úgy képzelhetjük el, mintha egy gumi kötélre csomót kötnénk és a csomóval együtt próbálnánk a kötelet megnyújtani. A megnyúlás nem lesz tökéletes, mindaddig, amíg a csomót ki nem oldjuk.
Mitől alakul ki?
Kialakulásuknak természetesen mindig nyomós oka van. Elég sok minden előidézheti, például stressz, erőfeszítés, baleset, nagyobb igénybevétel, mozgáshiány vagy ezek kombinációja. A trigger pont mindaddig fennmarad, esetleg újra és újra visszatér – a myofasciális terápia ellenére is – amíg a kiváltó okot nem szüntetjük meg.
A terápia segítségével csökkenthetők és meg is szűntethetők a kisugárzó jellegű izom-vagy ízületei fájdalmak, hatékonyabbá tehető az izommunka, növelhető az izmok rugalmassága, és a sportteljesítmény.