A svédmasszázs kézzel végzett, az emberi szervezetet mechanikai ingerek által befolyásoló kezelési technika. Egyes keleti masszázsoktól eltérően közvetlen fiziológiai hatásokra épít, ám a személyes törődés érzete a lelki egészségnek is jót tesz.
A legtöbb feszültség a hátban, vállban halmozódik fel, ez is az egyik oka annak, hogy olyan sokan panaszkodnak hátfájásra, fejfájásra. A masszázs segítségével azonban a stressz okozta izomgörcsök csökkenthetők.
A svédmasszázs jótékony hatással van például a nem használt izmok elsorvadásának megakadályozására, az álmatlanságra, csökkenti a stresszt, és az ebből következő fejfájást is. Masszázs hatására a bőrben vérbőség keletkezik, javul a sejtek anyagcseréje, a felszaporodott végtermékek kiürülése gyorsul, magasabb lesz az oxigén- és tápanyagellátottság, ami a szervezet egészére kihat. A svéd masszázs javítja a vérellátást azáltal, hogy javítja a test szöveteinek vérellátását. Élénkül a vér- és nyirokkeringés, ami elősegíti a különféle kötőszöveti lerakódások felszívódását,a duzzanatok, ödémák csökkenését. A masszázs hozzájárul a bőr természetes rugalmasságának megőrzéséhez is, ugyanis a simító és dörzsölő fogások hatására fokozódik a mélyebben fekvő fiatalabb sejtek növekedése. Szabályozza az izomtónust, ezáltal nő az izmok rugalmassága és teljesítőképessége, de enyhül az izomfeszültség, ízületi merevség. A svéd masszázs erősíti az immunrendszert, enyhíti a stresszt, ráadásul a stressz csökkentésével segíti a hormonszint normalizálását.
A nyirokmasszázs lényege a nyirokcsomók és a nyirokutak serkentésével a pangó nyirokfolyadék elvezetése a kötőszövetből.
Napjainkban egyre többen szenvednek feszítő lábdagadástól, mely kezdetben csak terhelés hatására jelentkezik, majd pihentetés után elmúlik. A későbbiekben a panasz állandósulhat, társulhat hozzá „ólomláb-érzés”, pihenéskor jelentkező izomgörcs, mozgás közben fáradtságérzés és feszülő bőr. Kezelés nélkül a tünetek állandósulhatnak vagy súlyosbodhatnak.
Normál esetben a nyirokképződés és a nyirokelvezetés egyensúlyban van. Abban az esetben, ha az erek nem tudják a nyirkot elszállítani, tartós vizenyő jön létre.
Eredete szerint a nyiroködémának három csoportja létezik:
- Elsődleges vagy veleszületett: erről akkor beszélünk, ha a magzati élet során nem fejlődnek ki rendesen a nyirokerek.
- Másodlagos vagy szerzett: ennek hátterében vénás elégtelenség, műtét, sérülés, gyulladás, nagyfokú mozgáshiány vagy daganat besugárzás állhat.
- Kevert forma: mely szív, vese vagy pajzsmirigy elégtelenséggel társul, illetve a zsír túlzott mértékű lerakódásával.
A nyirokkezelés (lymphoödéma kezelés) során speciális fogástechnikát alkalmazunk, mely hatására megnyílnak az inaktív nyirokerek, elősegítve a folyadék mielőbbi eltávozását a végtagból. A kezelés teljesen fájdalommentes.
Állapotjavulás intenzív kezeléssel érhető el, mely azt jelenti, hogy a betegnek állapotától függően 3-4-5-6 kezelésben kell részesülnie. Egy alkalom nagyjából egy órát vesz igénybe és magába foglalja a manuális nyirokdrenázst, vénástornát, kompressziós pólya használatának elsajátítását, illetve az orvosi gyógyharisnya felhelyezését.
A tartós siker érdekében célszerű a kúrát félévente megismételni.