Az elektroterápia az elektromos energia terápiás célú felhasználását jelenti. Az elektroterápiás kezelések fajtájuktól függően csillapítják a fájdalmat, erősítik az elgyengült izmokat, azonban bármelyik elektroterápiás kezelésről is legyen szó, elősegítik a gyógyulást.
Ingeráramnak nevezzük azt az elektromos áramot, amelynek hatására az izmok kontrakciója következik be. Egyenáram impulzusok sorozata szelektíven vált ki kontrakciót a károsodott izomban anélkül, hogy fájdalmat okozna. Fontos terápiás eljárás a perifériás bénulások esetén, izomsorvadás megelőzésére, gyenge izmok erősítésére.
A harántcsíkolt és a simaizom szövetet az akaratlagos ingerlésen kívül mesterségesen, ingerárammal is kontrakcióra lehet bírni. Ezt a kezelést szelektív ingeráram kezelésnek nevezzük. Szelektívnek azért, mert szemben a tornakezeléssel, ahol a sérült izom működtetése mellett az ép izom kontrakciója is bekövetkezik, itt csak a kiválasztott sérült izom mesterséges összehúzódására kerül sor.
A szelektív ingeráram kezelés célja:
- a degenerálódott, vagy sorvadt izom erőteljes összehúzódásának a kiváltása, az ép izomzat ingerlése nélkül. Az izomszövet elváltozása miatt kiválasztott, kezelendő izmot, fájdalmatlanul, működésének kiváltására ingerli. Az ingerlés célja az izomszövet anyagcseréjének biztosítása, a működéshiány miatt bekövetkező sorvadás megakadályozása.
Az izomingerlés vizsgálatát közismerten ideg-izom készítményeken szokták vizsgálni. Ha az ideget elektromosan ingerlik, az izom összehúzódása jelzi, hogy az ideg ingerületbe került és az ingerület az idegen át jutott az izomba. Az idegben az ingerület vezetése sokkal lassúbb, mint az elektromos vezetés egy fémvezetőben. Az idegsejtben külső ingerre egy sajátos elektromos változás jön létre, amelyet akciós potenciálnak neveztek el.
A szelektív ingeráram kezeléseket a rehabilitációban, a gyenge hypoton izmokon, az 1 , 2, vagy gyenge 3 izomerejű izomcsoportoknál vagy a spasztikus izmok antagonista izomcsoportjain alkalmazzák gyereknél és felnőtteknél egyaránt.
TENS:
A TENS kezelés az emberi test saját, fájdalmat elnyomó mechanizmusait aktiválja azzal, hogy az érző idegek stimulálásával a fájdalom idegi jelzéseit blokkolja, és a szimpatikus idegrendszeri funkciók normalizálását segítő endorfin termelődését fokozza.
T.E.N.S mozaikszó, az eljárás angol nevének "Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation" (bőrön keresztül alkalmazott elektromos idegstimuláció) kezdőbetűiből. A TENS a fájdalomcsillapítás gyógyszermentes alternatívája, amelynek lényege a kétfázisú, kisfeszültségű, kis áramerősségű, változtatható frekvenciájú és hullámhosszúságú elektromos idegstimuláció. A TENS csökkenti, sőt gyakran teljesen megszünteti a fájdalmat.
A TENS készülékkel végzett kezelés célja a fájdalomcsillapítás a bőrön keresztül az idegekhez továbbított, megfelelően beállított elektromos impulzusok segítségével. A fájdalomcsillapításhoz a TENS készülékből kivezető kábelek végén található elektródákat az adott terület szempontjából megfelelő pontokra kell helyezni. A modulált impulzusok az elektródákon keresztül továbbítódnak az adott idegekhez. Ezek a jelek blokkolják a fájdalom jelzéseit, így azok nem jutnak el az agyba.
A TENS kezelés kiváló gyógyszermentes fájdalomcsillapítási alternatíva olyan krónikus állapotokban, mint a derékfájás vagy az izületi gyulladás. Sikeresen alkalmazható sebészeti beavatkozással, baleseti sérülésekkel illetve egyéb állapotokkal kapcsolatos akut fájdalmak esetében is. A készülék különböző frekvenciás impulzusokat állít elő, amelyeket váltogatva juttat el az elektródákra, gyakori programozott váltással. Így magyarázható, hogy a hozzászokás még rendszeres, hosszú kezelés alatt sem alakul ki.
A készülék nemcsak jelentősen, de gyorsan is csökkenti a fájdalmakat. Más terápiás módszerekkel együtt alkalmazva a TENS készülék növeli a kezelés hatékonyságát, a gyógyszeradag csökkenthető, gyakran el is hagyható.
SAFE LASER:
Hogy miért gyógyító hatású ez a lézer készülék?
A lágy-lézereknél a lézerfény fotokémiai reakciós hatását használják fel a jótékony biológiai folyamatok beindításához.
Hogyan működik a lágy-lézer terápia?
A szervezetünkben lévő sejtek mitokondriuma fényérzékeny, a különböző hullámhosszúságú fényre a sejtek mitokondriumai eltérő mértékben reagálnak. A legerőteljesebb gyógyító hatása az infravörös fénynek van. Az energiát felvevő sejtek fotoacceptor (fényelnyelő) molekulái a lágy-lézerfény hatására aktiváltak lesznek és aktiválni képesek egy másik molekulát, ezáltal kémiai reakciókat indítanak el a környező sejtekben, szövetekben.
A lágy-lézerfény biológiai hatásai:
- Biostimulációs hatás. Azaz serkenti a test öngyógyító képességeit.
- Gyulladás csökkentő
- Fájdalom csillapító
Nagyon sok mindenre lehet használni. Vigyázat, a felsorolás hosszú lesz!
1. Mozgásszervi betegségek
- fájdalomcsillapítás
- ízületi,- izom-, ínhüvelygyulladás
- reumatikus fájdalmak
- nyáktömlőgyulladás
- csonthártyagyulladás… stb
2. Sport sérülések
- izomhúzódás
- izomszakadás
- ínszalagszakadás
- csonttörés
3. Bőrproblémák
- hámsérülések, horzsolások, vágások
- operáció utáni sebek
- felfekvés, fekély
- nyáktömlőgyulladás
- herpesz… stb
4. Kozmetikában
- pattanások
- acne
5. Fülpanaszok
- fülzúgás
6. Légúti panaszok
- arcüreggyulladás
7. Fogászati problémák
- fogfájás, gyulladás
- fogínygyulladás, sorvadás
- szájnyálkahártya sérülés
- fogszabályozásnál fájdalomcsillapítás
- lerövidítheti a fogszabályozás idejét
8. Cukorbetegség
- a fekélyes sebek gyógyulását segíti
Akut betegségek illetve műtétek utáni esetek kezelése:
Javasolt a kezelést 1-2 hétig naponta, majd a tünetek megszűnéséig heti háromszor alkalmazni. Már az első kezelés alatt vagy az első napon a javulás észlelhető.
Krónikus, betegségek kezelése:
A lézert heti háromszor érdemes használni a tünetek megszűnéséig vagy azok jelentős csökkenéséig.
Az első kezelések után bizsergés érezhető, krónikus betegségeknél a fájdalom még fokozódhat is, ez normális kezelési reakció, átmeneti jelenség.
Ne gyere kezelésre, ha az ellenjavallatok rád igazak.
Tilos kezelni:
- terhes nők alhasát
- súlyos véralvadási gondokkal küzdő személyt
- daganat területét
- pajzsmirigyet a túlműködése esetén és ebben az esetben a mell területét
- fertőzött, bombás bőrfelületet
- beültetett pacemakert
- festékes anyajegyet