A gyógytornász felméri a beteg funkcionális állapotát, feltérképezi a funkcionális problémák hátterében álló okokat, elváltozásokat. Áttekinti az egyéb orvosi, laboratóriumi, rtg. stb. vizsgálat eredményeit, és mindezek ismeretében megtervezi és elvégzi a fizioterápiás kezeléseket.
A gyógytorna megkezdését betegvizsgálat és állapotfelmérés előzi meg, mely a beteg részletes kikérdezésén alapul. A betegvizsgálatot általában megfigyeléssel (inspekcióval) kezdem, ahol részletes tartáselemzés után aszimmetriákat, izomtani problémákat, csontos és lágyrész képletek eltéréseit keresem.
A fájdalom okának pontos diagnózisához elengedhetetlen a kórtörténet ismerete és a fizikális vizsgálat. A tapintás (palpáció) során megvizsgálom az ízületek mozgástartományát, speciális tesztekkel megkeresem a probléma valódi okát, és problémamegoldó gondolkodással megtalálom a leghatékonyabb megoldást. Fájdalmas mozgás esetén funkcionális tesztekkel megtalálom, hogy hol a probléma a mozgásláncban, és erre megfelelő mozgásmintát tanítok, hogy csökkenjenek a beteg panaszai.
Nem minden esetben szükséges, hogy a beteg orvosi papírokkal érkezzen, hiszen a vizsgálatok alapján felállítható használható diagnózis. Amennyiben a beteg rendelkezik orvosi leletekkel, úgy értelmezem és lefordítom azokat. Mindezek ismeretében felállítom a rövid és hosszú távú kezelési tervet, megtervezem és elvégzem az adott fizioterápiás kezeléseket.