Minden szülő számára gyermeke egészsége a legfontosabb. A nehéz iskolatáska és a rossz testtartás azonban veszélyezteti gerincüket. Szerencsére az időben felismert gerincferdülés még műtét nélkül kezelhető.
Korai felismerés
A gerincelváltozások korai felismerése alapvetően határozza meg a gyógyulás kimenetelét. Ebben kiemelkedő szerepe van, a gyermeket körülvevő szakembereknek, gyermekorvosnak, sportorvosnak, edzőnek, testnevelő tanárnak, de mind közül legnagyobb szerepe a szülőknek van. Ők azok, akik végig kísérik gyermekük fejlődését és rendszeres odafigyeléssel a betegség is könnyen felismerhető.
Ebben a felismerésben elsősorban külső jelek segíthetnek, melyek olyan hétköznapi tevékenységek lehetnek, mint a ruhavásárlás, vagy a közös strandolás. Ekkor az alábbiakat kell megfigyelni:
- a válla ne álljon előrébb
- az egyik lapocka ne álljon feljebb a másiknál
- a medencéje ne tolódjon oldalra
- a bordák ne domborodnak ki aránytalanul a háton
- a bordák ne süllyedjenek be túlságosan
- hátfájdalom
A genetika a felelős
A gerincferdülés kialakulásáért elsősorban a genetika okolható, ezért gyakran előfordul családi halmozódás. Fontos, hogy a szülő, amennyiben tudomása van a családban előforduló esetről, rendszeresen mérje gyermeke testmagasságát, hiszen a serdülőkorban megjelenő hirtelen és gyorsan bekövetkező növekedés során van a legnagyobb esély arra, hogy a gyermek törzsén eltérések alakuljanak ki, ezzel jelezve a gerincferdülés kialakulásának kezdetét.
Megoldás: Schroth terápia
Ha a szülő azt feltételezi, hogy gyermekének gerincferdülése van, akkor ennek pontos megállapításához orvoshoz, vagy az erre a területre specializálódott gyógytornászhoz kell elmenni és vizsgálatot kérni. Ekkor a szakember megvizsgálja az esetleges aszimmetriákat, megnézi a gerinc és a bordák lefutását és felméri a gerinc melletti izmok erejét. Ezt követi a röntgen vizsgálat mely megmutatja a kialakult görbület pontos helyét, alakját és sajátosságait, mellyel így a kezelésre vonatkozó terápia speciálisabban meghatározható.
Minél korábban ismerik fel a betegséget, annál nagyobb az esély a folyamat megállítására, vagy az eltérés javítására. A legideálisabb, ha a betegséget kisgyermekkorban, vagy a pubertást megelőző, vagy azt követő néhány évben veszik észre, mert ekkor még zajlik a csontosodás, tehát a gerinc még mobilis így könnyebben korrigálható. Az úgynevezett Schroth terápiával, ami egy speciális célzott aszimmetrikus gyógytornát jelent a görbület további növekedése megakadályozható, helyreállítható az eltolódott izomegyensúly és erősíthetők az elgyengült izmok. Az elsajátított torna könnyen beilleszthető a mindennapok ritmusába.