A derékfájdalom a lakosság nagy részének életét megkeseríti, hiszen az egyik leggyakrabban előforduló mozgásszervi panasz. Azt azonban fontos tudni, hogy derékfájdalom, mint tünet, több problémára is utalhat.
Derékfájdalomról akkor beszélünk, ha fájdalom, vagy diszkomfort érzet lép fel az alsó bordaív és a farredő közti területen, mely együtt járhat a lábba kisugárzó fájdalommal, de jelentkezhet anélkül is. Időtartam szempontjából beszélhetünk kevesebb, mint egy hónapja fennálló, 2-3 hónapja fennálló, valamint 3 hónapnál régebb óta fennálló derékfájdalomról.
Mivel maga a derékfájdalom egy tünet, ezért megléte több problémát is jelezhet, így különböző eredetű okai lehetnek.
Ha a derékfájdalom fizikai terhelés következtében alakult ki, és nem jár zsibbadással, érzéskieséssel, vizelet vagy székletürítési zavarral, pihentetéssel és kíméléssel jelentős javulás érhető el. Ekkor javasolt kemény fekhelyen pihenni, ami tehermentesíti a hátat. Ha a panasz nem enyhül egy-két hét elteltével sem, esetleg ismét kiújul, ajánlott reumatológus szakorvos felkeresése.
Mivel a derékfájás komoly betegségek tünete is lehet, minden esetben forduljon orvoshoz, gyógytornászhoz, ha az alábbi tünetek valamelyike társul hozzá:
- a fájdalom folyamatosan fennáll, testhelyzettől függetlenül
- a fájdalom kisugárzik a lábakba
- a lábakban gyengeség, zsibbadás, érzéskiesés jelentkezik
- széklet illetve vizeletürítési problémák állnak fenn
- hasi fájdalom, láz is jelentkezik
- a fájdalom intenzív, és a hátat ért ütés következtében alakult ki
- korábban volt már daganatos betegsége és a fájdalom indokolatlan fogyással társul
- csontritkulás esetén
- a fájdalom szteroid kezelés mellett alakul ki.
Mivel a derékfájdalomnak eltérő okai lehetnek, a fájdalom okának pontos meghatározása után a szakorvos a betegségnek megfelelő gyógymódot javasolja majd.
A kezelés, és ezzel együtt a fájdalom megszűntetése, leggyakrabban nem műtéti úton történik, melynek során orvosa meghatározott időintervallumon belül gyulladáscsökkentő és izomlazító készítmények szedését, esetleg injekciót vagy fájdalomcsillapító tapaszt javasol a fájdalom enyhítésére. Kiegészítésként fizioterápia és gyógytorna is ajánlott, ami segít erősíteni a gerinc izmait és javítja a tartást. A gyakorlatok rendszeres elvégzésével megelőzhető a fájdalom újbóli kiújulása is.